Byliny

Alchemilka obyčajná – bylina, ktorá dokáže zlepšiť menštruáciu

alchemilka obyčajná - alchemilla vulgaris

Príroda je plná neobyčajných tajomstiev i obrovského bohatstva. Už naši predkovia vedeli, že v nej nájdu ukrytý liek na akýkoľvek zdravotný problém. Dnes čerpáme z ich bohatých znalostí a prichádzame na to, že v mnohých oblastiach boli ich poznatky oveľa hlbšie ako naše. Riešením menštruačných bolestí nie je vždy ružová tabletka. Naopak, je čas siahnuť po prírodných riešeniach. Bylinky sa nevyznačujú celým zástupom vedľajších účinkov a dokážu pomôcť pri harmonizácii hormonálneho systému i pravidelnosti menštruácie. Jednou z nich je alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris), o ktorej dnes prezradíme viac. 

Alchemilka obyčajná je rozšírená bylina so zaujímavou mocou 

S alchemilkou sa na potulkách prírodou môžeme stretnúť veľmi často. Objavíme ju predovšetkým na lúkach a pastvinách. Jej výška sa pohybuje medzi 10 až 70 cm a typické sú pre ňu lalokovité listy. Jej kvety sú pomerne nevýrazné, ale krása nie je to, čo alchemilku preslávilo. Pravé bohatstvo sa ukrýva v obsahu aktívnych látok. 

Zbiera sa predovšetkým vňať z alchemilky, ktorá obsahuje triesloviny a flavonoidy. Spojenie aktívnych látok je účinné pri tráviacich i gynekologických problémoch. Alchemilka sa vyznačuje utišujúcimi a upokojujúcimi účinkami. Flavonoidy sú rastlinné antioxidanty a dokážu podporiť i zdravie kĺbov a ciev. 

Mimoriadne vyhľadávaná najmä počas menštruácie 

Alchemilka tvorí súčasť mnohých starých receptov, ktoré boli zamerané na harmonizáciu menštruačného cyklu a nastavenie pravidelnej menštruácie. Dnes sa predpokladá, že alchemilka dokáže upokojovať i kŕče hladkého svalstva a pomáhať pri tlmení silných menštruačných bolestí. Zaujímavosťou je, že alchemilka pomáha organizmu pri odvodňovaní. Opuchy a zadržiavanie vody sú jčasté sprievodné javy menštruačnej bolesti. Práve alchemilka je možnosťou, ako bojovať s týmto efektom. 

Extrakt z Alchemilky obyčajnej je súčasťou prepracovaného a komplexného zloženia produktu damper Period Balance. Výťažky z bylín a obsah minerálnych látok i vitamínov prispieva k pravidelnej menštruácii oslobodenej od bolesti.