Ženské zdravie

Endometrióza – ako ju zmierniť vhodným životným štýlom

Endometrióza

Endometrióza je chronický, často bolestivý, zdravotný stav, pri ktorom tkanivo, ktoré normálne vystiela vnútro maternice, začína prerastať mimo nej. Trpí ňou viac, ako 1 z 10 žien a môže spôsobovať bolesti v oblasti panvy, silnú menštruáciu, bolesti chrbta, nevoľnosť a ďalšie.‌

Medzi hlavné príznaky patrí neznesiteľná bolesť tesne pred alebo počas menštruácie. Je pulzujúca, pálčivá a môže sa vyskytnúť dokonca medzi dvoma menštruáciami. Mnoho žien ju tiež pociťuje počas pohlavného styku či pri ovulácií. Bolesti spôsobené endometriózou častokrát nezmiznú ani po užití ibuprofénu.

Zďaleka nie je iba menštruačným problémom a jej diagnostika býva často náročná. Môžu sa pri nej vyskytnúť problémy s močením, nafukovaním, hnačkou, bolesti hlavy a vedie dokonca k opakovaným potratom a neplodnosti. 

Zatiaľ, čo sa toto ochorenie často najskôr lieči hormonálnymi liekmi, liekmi proti bolesti alebo dokonca chirurgickým zákrokom, niektoré ženy skúšajú bylinky ako doplnkovú liečbu na zmiernenie nepríjemných symptómov endometriózy.

Endometrióza je spojená s hladinami estrogénu. Vyššie hladiny estrogénu môžu viesť k väčšiemu rastu tkaniva a zápalu, čo následne spôsobuje, že tento stav je čoraz bolestivejší. Bylinné prípravky, ktoré sa zameriavajú na reguláciu hormonálneho cyklu alebo stabilizáciu hladín estrogénu, môžu byť účinné pri zlepšovaní symptómov ako doplnok k bežnej liečbe.

Liečba endometriózy v každom prípade patrí do rúk odborníka. Dodržiavaním vhodného životného štýlu však môže kvalitu života s týmto ochorením výrazne zlepšiť. 

Životospráva je pri endometrióze prvoradá

Okrem konzervatívnej liečby, môžete svoj zdravotný stav výrazne podporiť pomocou vyváženej stravy a správnym výberom potravín.

Keďže endometrióza je vo svojej podstate zápalové ochorenie, v stravovaní je vhodné sa zamerať na potraviny s protizápalovým účinkom. Niektoré druhy potravín a korenín sa javia ako veľmi účinné pri znižovaní zápalu a cytokínov v tele. Je to napríklad kurkuma, ktorá  znižuje veľkosť a aktivitu endometrióznych lézií. 

Pre udržanie imunity a zápalu pod kontrolou je tiež veľmi efektívny zinok. Jeho nedostatok, zdá sa, hrá aj dôležitú úlohu pri rozvoji endometriózy.  

Ďalším dôležitým suplementom je selén. Je protizápalový a dostatok selénu znamená aj nižšie riziko endometriózy.

Plody z V. Jahňacieho sa tradične používajú pri rôznych gynekologických problémoch. Podľa prehľadu štúdií z roku 2016 v laboratórnych podmienkach ukazujú, že môže zmeniť správanie estrogénových receptorov. Ďalší výskum naznačil, že môže pozitívne ovplyvniť neplodnosť u pacientov s endometriózou.

Čomu sa v strave pri endometrióze vyhnúť?

Naopak,  nadmerná konzumácia kravského mlieka môže negatívne ovplyvniť stav pri endometrióze. Skúste na čas nahradiť potraviny z kravského mlieka mliečnymi výrobkami z kozieho a ovčieho mlieka.

Niektoré ženy trpiace endometriózou súčasne trpia intoleranciou lepku a zároveň sa jej prejavy po jeho vysadení zvyknú výrazne zlepšiť.

Niekoľko štúdií zistilo spojitosť medzi týmto ochorením a stravou, ktorá obsahuje vysoký podiel červeného mäsa a nízky obsah čerstvej zeleniny a ovocia. To sa zhoduje s inými štúdiami, ktoré zistili podobné súvislosti medzi týmito stravovacími návykmi a rakovinou endometria a fibroidmi. Odporúča sa teda konzumovať mäso s mierou a denne si dopriať niekoľko porcií ovocia a zeleninu konzumovať pri každom jedle dňa.

Prevencia aktívnym pohybom

Endometrióza zvyšuje hladinu estrogénu, čo vedie k zápalom, nadúvaniu, bolestiam v oblasti panvy a ďalším. Samotné cvičenie pomáha hladinu estrogénu znížiť.

Ženy, ktoré pravidelne cvičia majú tiež ľahší priebeh menštruácie a až o 76 percent nižšie riziko vzniku endometriózy. Najvhodnejšie aktivity sú  napríklad jogging, bicyklovanie, alebo aerobik. 

Cvičenie a zdravý životný štýl má významný vplyv nielen na endometriózu ale budete z neho benefitovať v mnohých oblastiach vášho života. Osvojenie si tých správnych návykov určite stojí za to. 

Damper Period balance obsahuje extrakty z plodov V. jahňacieho a ďalších bylín, ktoré majú protizápalové účinky a pomáhajú stabilizovať ženský hormonálny systém.  Kapsule neobsahujú lepok a sú vhodné pre vegánov.