Poradňa

Menopauza – jav, ktorý dnes už nie je pre dámy strašiakom

menopauza

Menopauza. Slovo, ktoré ešte pred niekoľkými desaťročiami znamenalo koniec aktívneho života. Oveľa častejšie sa dámy zameriavali na negatívne dôsledky a symptómy menopauzy. Dnes je už situácia iná a i na menopauzu nahliadame z úplne iného uhla. Je jednoducho bod v živote každej ženy. Menopauza a nepravidelná menštruácia sú často zamieňané javy. Dnes vám o menopauze prezradíme viac. 

Ako začína menopauza? 

Menopauza a hormonálna nerovnováha kráčajú ruka v ruke. V skutočnosti začína menopauza nerovnováhou hormónov v našom organizme. Vaječníky prestanú produkovať dostatočné množstvo estrogénu, ktorý je každý mesiac potrebný na dozretie vajíčka. Menopauza je charakteristická pre vek 45–55 rokov, ale tieto hranice nemôžeme brať ako fixné. Pravdou je, že menopauza sa pokojne môže objaviť skôr alebo neskôr. Aby sme mohli hovoriť o skutočnej menopauze, menštruácia sa nemôže dostaviť viac ako 12 mesiacov. 

Ako sa prejavuje menopauza a ako dlho trvá? 

Príznaky menopauzy zvyčajne pretrvávajú až 4 roky po poslednom menštruačnom cykle. Najčastejšie sa dáva do súvislosti menopauza a priberanie, ktoré je zapríčinené spomalením metabolizmu v dôsledku poklesu ženských pohlavných hormónov. 

Symptómy, ktorými sa menopauza vyznačuje: 

  • návaly tepla 
  • nespavosť 
  • vaginálna suchosť 
  • rýchle priberanie 
  • znížená chuť na sex
  • citlivosť a bolesť prsníkov 
  • časté migrény 
  • problémy so sústredením a pamäťou 
  • zníženie svalovej a kostnej hmoty 
  • suchá koža, pery a oči 

Priblížiť vám môžeme len zlomok symptómov, ktorými sa menopauza prejavuje. Každý organizmus je iný a každý reaguje inak na nedostatok hormónov. Do súvislosti je dávaná i menopauza a zadržiavanie vody. Tento problém je však možné vyriešiť pravidelným a dostatočným pitným režimom, ktorý dokáže zabrániť nadmernému zadržiavaniu vody v organizme, a tak i zmierniť opuchy. 

Ako ju zvládnuť? 

Samozrejme, v dnešnej dobe máme k dispozícii množstvo preparátov. Vo väčšine prípadov sú však medikamenty určené pre zmiernenie ťažkých príznakov menopauzy. Ľahké a stredne ťažké príznaky je možné zmierniť i prostredníctvom zmeny životného štýlu. 

Tipy a triky na zvládnutie menopauzy: 

  • udržujte sa v celkovej pohode a snažte sa nájsť radosť v každom dni 
  • znížte svoj denný kalorický príjem v priemere o 400 kalórií (pomôže vám to udržať si zdravú hmotnosť)
  • zaraďte do svojho denného harmonogramu 30 minút cvičenia (ideálna je aj hormonálna joga, ktorá pomáha harmonizovať náš hormonálny systém)
  • podporte lepší spánok (odporúčame zamerať sa na výber tenšej prikrývky a pravidelne vetrať spálňu – znížite teplotu v miestnosti a uľahčíte svoje zaspávanie i minimalizujete návaly tepla)

Menopauza a doplnky výživy 

Menopauza ovplyvňuje naše celkové zdravie. Spája sa napríklad s rýchlejším odvápňovaním kostí a spomalením metabolizmu. Doplnky výživy môžu pomôcť zmierniť jej jednotlivé príznaky a podporiť napríklad lepšie zaspávanie. Dobrým krokom je zaradenie vitamínu B1, ktorý podporuje lepšie psychické zdravie. Odporúčame zamerať sa na suplementáciu vitamínmi skupiny B, ktoré sa podieľajú na zachovaní fyzického i psychického zdravia. Okrem toho sa podieľajú i na zdravom metabolizme. 

Menopauza a bylinky 

Ak chcete siahnuť po prírodnej alternatíve, vyberte si byliny. Ideálne je staviť na bylinky, ktoré sú zamerané na harmonizáciu hormonálneho systému. Pomáhajú tak zmierniť príznaky hormonálnej nerovnováhy. Medzi overené voľby patrí alchemilka obyčajná a rebríček obyčajný. Zlepšenie pamäte dosiahnete pravidelným užívaním rozchodnice ružovej, ktorá prinesie výsledky už po niekoľkých dňoch. Úľavu od príznakov menopauzy prináša i v. jahňací. 

Vyváženú kombináciu výťažkov z bylín ako alchemilka, rebríček, rozchodnica a v. jahňací spolu s vitamínmi i minerálmi objavíte v produkte Damper Period Balance. Pomôže vám harmonizovať hormonálny systém a zmierniť každodenné príznaky menopauzy.