menopauza

Čo je to menopauza?

Pri prechode, známom aj ako menopauza, ženy čelia rôznym prejavom signalizujúcim koniec ich reprodukčnej fázy. Niektorým zasiahne značne do života, iné si ju stihnú ledva všimnúť. 

Menopauza je definovaná ako bez-menštruačný stav – 12 mesiacov od poslednej menštruácie. Vek, v ktorom sa s ňou stretnete, sa môže líšiť, ale zvyčajne sa vyskytuje od 40. alebo 50. roku života.

Menopauza môže spôsobiť veľa zmien vo vašom tele. Tie sú výsledkom zníženej produkcie estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch a utlmeniu činnosti samotných vaječníkov.

Menštruácia sa stáva nepravidelnou, niekedy je krvácanie silné, inokedy slabé. Krvácanie sa postupne vytráca a končí sa reprodukčná časť života ženy.

Toto obdobie má 3 fázy: 

  • perimenopauza
  • menopauza
  • postmenopauza

Príznaky menopauzy môžu zahŕňať:

  • návaly tepla
  • nočné potenie
  • prírastok hmotnosti
  • suchosť v pošve
  • zmeny nálad
  • depresie
  • podráždenosť
  • slabá / silná menštruáciu
  • bolesti hlavy
  • búšenie srdca
  • potenie

Ako zistím že som v prechode – identifikácia príznakov prechodu.

Premenopauza je širší pojem, ktorý sa vzťahuje na celé obdobie pred menopauzou. Počas tohoto obdobia môžu začať hormonálne zmeny, ale žena môže mať ešte stále menštruáciu. Toto obdobie môže trvať niekoľko rokov a je charakterizované postupnými zmenami v menštruačnom cykle.

Perimenopauza je špecifické obdobie bezprostredne pred menopauzou a pokračuje až do menopauzy. Počas perimenopauzy začínajú byť zmeny spôsobené poklesom produkcie ženských pohlavných hormónov, najmä estrogénu a progesterónu, intenzívnejšie. Ženy môžu zažívať nepravidelné menštruácie, návaly tepla, nočné potenie, zmeny nálady a iné symptómy.

Ako zistím, či prechádzam do menopauzy, ak som podstúpila hysterektómiu?

Ak ste podstúpili chirurgické odstránenie maternice, prostredníctvom hysterektómie, možno vám nebude úplne jasné, že prechádzate do menopauzy. Pokiaľ nezaznamenáte návaly horúčavy.

Ten istý prípad môže nastať aj vtedy, ak ste podstúpili abláciu endometria, kde neboli odstránené vaše vaječníky. Endometriálna ablácia je odstránenie výstelky maternice. Je to spôsob liečby silnej menštruácie pre ženy, ktoré už neplánujú otehotnieť.

Ak nemáte žiadne príznaky, vďaka krvným testom môžete odhaliť, či vaše vaječníky stále fungujú. Tento test môže pomôcť lekárom zistiť vašu hladinu estrogénu, čo môže byť prospešné, ak sa u vás objaví riziko ochorenia osteoporózy. Pri zistení hustoty vašich kostí, je dôležité poznať stav hladiny estrogénu.

Čo sa počas menopauzy deje?

Pokles hormónov, ako estrogén a progesterón, zvykne spôsobovať mnohým ženám v tomto období celú paletu nepríjemných pocitov.

Hladiny hormónov estrogénu a progesterónu u žien
Hladiny hormónov estrogénu a progesterónu u žien

Nočné potenie a návaly tepla

Návaly tepla a nočné potenie patria medzi najčastejšie a najcharakteristickejšie príznaky prechodu. Tieto príznaky trápia až 80 % žien. Objavovať sa môžu aj rok po poslednom menštruačnom krvácaní.

Návaly tepla môžu byť sprevádzané začervenanou pokožkou a zvýšeným tepom. Prejavujú sa najmä v oblasti tváre a krku, odkiaľ sa postupne rozplynú do celého tela. Tento diskomfort spôsobuje nepríjemné nočné potenie a niekedy aj zimnicu, čo môže výrazne narušiť spánok. 

Návaly horúčavy sa môžu objaviť denne alebo dokonca viackrát za deň. Tieto nepríjemné symptómy môžu pretrvávať rok alebo dokonca až niekoľko rokov.

Tieto príznaky zažíva dva až trikrát viac žien, keď sú v období pred menopauzou (premenopauza) a na začiatku menopauzy (perimenopauza).

Neželaný stav zhoršuje: 

  • konzumácia alkoholu alebo kofeínu
  • korenené jedlá
  • stres
  • ak sa pohybujete v prehriatych priestoroch
  • nadváha 
  • fajčenie

Čo pomáha znížiť návaly horúčavy?

  • Obliekajte sa vrstvene a vo svojom dome alebo v kancelárii používajte ventilátor.
  • Počas návalu horúčavy skúste dychové cvičenia, čím môžete tieto nepríjemné stavy minimalizovať.
  • Existujú tiež prírodné výživové doplnky, obsahujúce V. jahňací alebo Alchemilku obyčajnú, ktoré vám môžu výrazne pomôcť pri návaloch horúčavy. (obsahuje damper PERIOD BALANCE
  • S návalmi vám môže pomôcť i hormonálna antikoncepcia alebo iné hormonálne lieky na lekársky predpis. Ak vám tieto symptómy zasahujú do kvality života, navštívte svojho lekára.

Zmeny v menštruačnom cykle a krvácaní

Menstruačný cyklus prechádza v období prechodu zmenami, ktoré sa môžu prejaviť nepravidelnosťou cyklu a zmenou charakteru krvácania, čo môže ženy značne vyčerpávať. Niekedy je krvácanie silnejšie, inokedy slabšie, až nakoniec úplne prestane. Zmeny v cykle sú pozorovateľné najmä v perimenopauze.

Menopauza a postupné vyhasínanie reprodukčnej funkcie môže trvať aj niekoľko rokov. Dajte si preto pozor na neplánované tehotenstvo. Veľa žien práve v období očakávania nástupu menopauzy otehotnie.

Psychické zmeny

So zmenou hormonálnej sústavy a poklesom endorfínov prichádza aj pokles nálady, nezáujem o okolie, náladovosť a citová nestabilita.

Nutkavé močenie a inkontinencia

Počas menopauzy sa močový mechúr, vagína a maternica stávajú menej pružné. Ochabujú sa aj svaly panvového dna. To je dôvod, prečo sa môžete stretnúť s častým nutkaním na močenie a inkontinenciou moču

Na zmiernenie týchto príznakov sú vhodné cviky na posilnenie panvového dna a vagíny.

Hormonálne zmeny a ich vplyv na telo

Hormonálne zmeny, najmä pokles produkcie estrogénu a progesterónu zo strany vaječníkov, zásadne ovplyvňujú funkcie organizmu. Tieto zmeny môžu mať za následok zmeny nálad, depresiu, podráždenosť, ale aj fyzické príznaky ako bolesti hlavy, búšenie srdca alebo potenie. Okrem toho tieto hormonálne zmeny zvyšujú riziko vzniku istých zdravotných problémov, ako je napríklad osteoporóza.

Možno zistíte, že “prechod“, si vyžaduje lekársku starostlivosť. Veľa žien svoje symptómy konzultuje so svojim ženským lekárom a ten mu určí vhodný spôsob liečby.

Tip – PERIOD BALANCE – účinný pomocník v období menopauzy

PERIOD BALANCE je skvelým pomocníkom v období výrazných hormonálnych zmien, s ktorými sa spájajú viaceré vedľajšie účinky. Trápia vás nepríjemné príznaky menopauzy? Vyskúšajte prírodnú pomoc PERIOD BALANCE, ktorá bojuje proti nočnému poteniu, psychickým zmenám aj osteoporóze.

Objavte viac

Damper Period Balance

Osteoporóza a zdravie kostí

Osteoporóza patrí tiež k veľmi častým a nepríjemným dôsledkom poklesu ženských pohlavných hormónov, a to najmä v období postmenopauzy. Počas produktívneho veku je to práve estrogén, ktorý chráni ženy pred rednutím kostí. Pri vyhasínaní funkcie pohlavných orgánov však ženské telo o túto prirodzenú obranyschopnosť prichádza.

Niektoré ženy pociťujú príznaky osteoporózy ako sú nepríjemne pocity v oblasti kolien, s ktorými vám môže pomôcť dopĺňanie bóru stravou a v prípade potreby pomocou doplnkov výživy s obsahom bóru.  

Aby boli vaše kosti zdravé:

  • Jedzte potraviny s obsahom vápnika, (mliečne výrobky, pomaranče, tmavá listová zelenina, mak, chia semienka).
  • Užívajte doplnky vitamínu D (pomáha vstrebávaniu vápnika).
  • Pravidelne cvičte. Do svojho cvičebného plánu zaraďte aj silový tréning.
  • Znížte spotrebu alkoholu.
  • Vyhnite sa fajčeniu.
  • Existuje výživový doplnok s obsahom čisto prírodného vápnika v kombinácii s vitamínom D3 (pomáha vstrebávaniu vápnika), bez chemických a pomocných látok, ktorý ani pri dlhodobom užívaní nezaťažuje organizmus a má až o 30% vyššiu vstrebateľnosť ako syntetický vápnik. (vápnik BIOMIN CALCIUM D3)

Bolestivý pohlavný styk a znížené libido

Ďalšou zo zmien, ktorá sa v období menopauzy objavuje, je vaginálna suchosť. Tento problém spôsobujú primárne hormonálne zmeny a druhotne psychologické faktory a tlak, ktorý môže ťarchou nových impulzov žena pociťovať.

Od vaginálnej suchosti je to už len krôčik ku gynekologickým zápalom a zápalom močových ciest. S vaginálnou suchosťou veľmi úzko súvisí znížená chuť na sex a bolestivý pohlavný styk.

Na psychickej pohode a pocite atraktivity mnohým ženám v zrelom veku nepridáva ani ukladanie brušného tuku v dôsledku poklesu estrogénu. Vo výsledku má toto všetko neblahý dopad aj na sexuálny život.

Voľnopredajné lubrikanty, estrogénové krémy alebo iné produkty, pomáhajú pri vaginálnej suchosti.

menopauza tabletky

Závraty a búšenie srdca

Počas menopauzy sa môžu objaviť nepríjemné pocity súvisiace s vašim srdcom (závraty alebo búšenie srdca). Znížená hladina estrogénu môže vášmu telu brániť udržať si pružné tepny. To môže ovplyvňovať prietok krvi.

Udržiavanie primeranej hmotnosti, zdravá a vyvážená strava, cvičenie a vyhýbanie sa fajčeniu môžu znížiť vaše šance na rozvoj srdcových ochorení.

Priberanie počas menopauzy

Zmeny v hladinách hormónov počas menopauzy môžu spôsobiť priberanie na váhe. K priberaniu však môže prispieť aj starnutie.

Zamerajte sa na udržiavanie vyváženej stravy, pravidelné cvičenie a praktizovanie iných zdravých návykov, ktoré vám pomôžu kontrolovať svoju váhu. Nadváha môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, cukrovky a iných chorôb.

Kontrola hmotnosti

  • Zamerajte sa na zdravý životný štýl, aby ste zvládli svoju váhu.
  • Jedzte dobre vyváženú stravu, ktorá zahŕňa zvýšenie vápnika a zníženie príjmu cukru.
  • Venujte sa 150 minút týždenne miernemu cvičeniu alebo 75 minút týždenne intenzívnejšiemu cvičeniu, ako je beh.
  • Nezabudnite do svojej rutiny zaradiť aj silové cvičenia.
  • Doplnky stravy s obsahom chrómu pomáhajú udržiavať správnu hľadinu glukózy v krvi
  • Dodržiavajte pravidelný pitný režim, jeho nedodržiavanie spôsobuje zadržiavanie vody v tele, ktorá môže spôsobiť vyššiu hmotnosť

Každá žena má iný priebeh menopauzy

Príznaky blížiacej sa menopauzy môžu byť u každej ženy iné, dokonca aj keď ide napr. o matku s dcérou. Vek a rýchlosť poklesu funkcie vaječníkov sa totiž u každej z nás výrazne líšia. To, čo fungovalo na vašu matku alebo najlepšiu kamarátku, nemusí fungovať na vás.

Ak máte nejaké otázky týkajúce sa menopauzy, porozprávajte sa o nich so svojim lekárom. Môže vám pomôcť porozumieť vašim príznakom a nájsť tak spôsob, ako ich zvládnuť, aby zodpovedali vášmu životnému štýlu.

Hormonálna substitučná liečba menopauzy

Existuje niekoľko hormonálnych terapií, schválených Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, ktoré sú zamerané na liečbu návalov horúčav a prevenciu straty kostnej hmoty. Výhody a riziká sa však líšia v závislosti od závažnosti týchto symptómov.

Takýto spôsob liečby však nemusí byť pre vás správnym riešením. Porozprávajte sa o tom so svojim lekárom skôr, ako vyskúšate akúkoľvek hormonálnu liečbu menopauzy.

Nehormonálna liečba príznakov menopauzy

Hormonálna terapia nemusí byť pre vás tou správnou voľbou. V bezpečnom priebehu tejto liečby, vám môže brániť váš zdravotný stav alebo len nie ste vnútorne presvedčená o tom či je to naozaj pre vás ten správny spôsob riešenia problému.

Niekedy stačia iba zmeny vo vašom životnom štýle, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť mnohé z týchto nepríjemných príznakov, bez potreby hormonálnych liekov. Ako sme však vyššie spomínali, existujú prírodné výživové doplnky s obsahom Vitexu jahňacieho a Alchemilky obyčajnej, ktoré vám obdobie pred menopauzou pomôžu zvládnuť ľahšie.

Zmeny životného štýlu môžu zahŕňať:

  • zdravý úbytok hmotnosti
  • cvičenie
  • zníženie izbovej teploty
  • vyhýbanie sa potravinám, ktoré zhoršujú symptómy
  • obliekanie sa do ľahkého bavlneného oblečenia a nosenie viacerých vrstiev 
  • Iné liečby, ako sú bylinné terapie, autohypnóza, akupunktúra, niektoré antidepresíva v nízkych dávkach a iné lieky, môžu pomôcť pri znižovaní návalov horúčavy.

Na prevenciu úbytku kostnej hmoty možno použiť niekoľko liekov schválených Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.

Sú nimi:

  • Bisfosfonáty, ako je kyselina risedrónová (Risendros, Norifaz, Melenor)
  • selektívne modulátory estrogénových receptorov ako Raloxifén (Raloxifene Teva, Evista, Optruma)
  • Denosumab (Prolia, Xgeva)
  • Parathormón, ako je teriparatid (Forsteo, Movymia, Terrosa, Livogiva)
  • Niektoré estrogénové produkty

Menopauza nemusí byť strašiakom

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným príznakom spojeným s menopauzou, pred aj počas nej dbajte na vyváženú stravu a dostatočný prísun vitamínov. Doprajte si množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, konzumujte červené mäso, orechy a semienka. Vyhýbajte sa rafinovanému cukru a ťažkým jedlám. Predchádzajte nadváhe a zlepšite svoju náladu pravidelnou pohybovou aktivitou. Nezabudnite ani na dostatok tekutín.

Váš lekár vám s diagnostikou menopauzy vie pomôcť. Prostredníctvom vyšetrenia vám zistí presné hladiny hormónov a môže vám predpísať lieky.

Ktoré zložky produktu Period Balance môžu pomôcť pri menopauze?

Niektoré zložky výživového doplnku Period Balance môžu pomáhať pri menopauze tým, že pomáhajú zmierňovať príznaky spojené s hormonálnymi zmenami. Tu sú niektoré z nich:

  1. V. jahňací (Agnus Castus): V. jahňací je známy svojou schopnosťou upravovať hladinu hormónov, predovšetkým prolaktínu a progesterónu. Nôže pomôcť zmierniť niektoré príznaky menopauzy, ako sú návaly horúčavy, nespavosť a zmeny nálady, tým, že podporuje hormonálnu rovnováhu.
  2. Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris): Alchemilka obyčajná sa tradične používa na liečbu ženských reprodukčných problémov a menopauzálnych príznakov. Jej antispazmodické a protizápalové vlastnosti môžu pomôcť zmierniť menopauzálnu bolesť a nepohodlie. Táto rastlina tiež môže pomôcť s hormonálnou rovnováhou a podporou zdravého menštruačného cyklu.
  3. Rhodiola Rosea: Rhodiola Rosea je adaptogénna rastlina, ktorá môže pomôcť zmierniť stres, únavu a zlepšiť fyzickú a duševnú výkonnosť. Tieto vlastnosti môžu byť užitočné pre ženy v menopauze, ktoré často trpia zvýšeným stresom, únavou a zmenami nálady.
  4. Vitamín B1 (tiamín): Vitamín B1 je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému a produkciu energie z potravy. Podpora celkového zdravia a energetických procesov v tele môže pomôcť ženám v menopauze zvládať príznaky, ako sú únava, podráždenosť a zmeny nálady.
  5. Vitamín C: Vitamín C je silný antioxidant, ktorý môže podporovať imunitný systém a zlepšovať celkové zdravie. Vitamín C tiež podporuje tvorbu kolagénu, čo je dôležité pre udržanie zdravej pokožky, ktorá môže byť postihnutá hormonálnymi zmenami počas menopauzy.

 

Zabudnite na menopauzu a cíťte sa perfektne

Chcem sa cítiť perfektne

Damper Period Balance