menopauza

S menopauzou sa stretne každá žena

Menopauza. Niektorým ženám zasiahne značne do života, iné si ju stihnú ledva všimnúť. Jej nástup prichádza medzi 45. a 55. rokom života, pričom tesne pred ňou prechádza telo výraznými hormonálnymi zmenami. 

Počas menopauzy dochádza k prudkého poklesu hormónu estradiolu (patrí medzi estrogény) a utlmeniu činnosti vaječníkov. Menštruácia sa stáva nepravidelnou, niekedy je krvácanie silné, inokedy slabé. Krvácanie sa postupne vytráca a končí sa reprodukčná časť života ženy.

Toto obdobie má 3 fázy

 • perimenopauza,
 • menopauza,
 • postmenopauza.

 

Čo sa počas menopauzy deje?

Pokles hormónov, ako estrogén a progesterón, zvykne spôsobovať mnohým ženám v tomto období celú paletu nepríjemných pocitov.

Hladiny hormónov estrogénu a progesterónu u žien
Hladiny hormónov estrogénu a progesterónu u žien

Nočné potenie a návaly tepla

Prudké návaly tepla trápia v tomto období až 80 % žien. Objavovať sa môžu aj rok po poslednom menštruačnom krvácaní. Prejavujú sa najmä v oblasti tváre a krku, odkiaľ sa postupne rozplynú do celého tela. Tento diskomfort spôsobuje nepríjemné nočné potenie a niekedy aj zimnicu. 

Neželaný stav zhoršuje: 

 • fajčenie, 
 • nevhodná strava, 
 • vysoká hladina stresu.

Zmeny menštruačného cyklu

Menštruačné cykly sú v počiatkoch tohto obdobia kratšie, čo môže ženy značne vyčerpávať. Neskôr je menštruácia nepravidelná, slabšia alebo silnejšia než tá, na akú boli zvyknuté. 

Menopauza a postupné vyhasínanie reprodukčnej funkcie môže trvať aj niekoľko rokov. Dajte si preto pozor na neplánované tehotenstvo. Veľa žien práve v období očakávania nástupu menopauzy otehotnie.

Psychické zmeny

So zmenou hormonálnej sústavy a poklesom endorfínov prichádza aj pokles nálady, nezáujem o okolie, náladovosť a citová nestabilita.

Nutkavé močenie a inkontinencia

Počas menopauzy sa močový mechúr, vagína a maternica stávajú menej pružné. Ochabujú sa aj svaly panvového dna. To je dôvod, prečo sa môžete stretnúť s častým nutkaním na močenie a inkontinenciou moču

Na zmiernenie týchto príznakov sú vhodné cviky na posilnenie panvového dna a vagíny.

Tip – PERIOD BALANCE – účinný pomocník v období menopauzy

PERIOD BALANCE je skvelým pomocníkom v období výrazných hormonálnych zmien, s ktorými sa spájajú viaceré vedľajšie účinky. Trápia vás nepríjemné príznaky menopauzy? Vyskúšajte prírodnú pomoc PERIOD BALANCE, ktorá bojuje proti nočnému poteniu, psychickým zmenám aj osteoporóze.

Objavte viac

Damper Period Balance

Osteoporóza

Osteoporóza patrí tiež k veľmi častým a nepríjemným dôsledkom poklesu ženských pohlavných hormónov, a to najmä v období postmenopauzy. Počas produktívneho veku je to práve estrogén, ktorý chráni ženy pred rednutím kostí. Pri vyhasínaní funkcie pohlavných orgánov však ženské telo o túto prirodzenú obranyschopnosť prichádza.

Bolestivý pohlavný styk a znížené libido

Ďalšou zo zmien, ktorá sa v období menopauzy objavuje, je vaginálna suchosť. Tento problém spôsobujú primárne hormonálne zmeny a druhotne psychologické faktory a tlak, ktorý môže ťarchou nových impulzov žena pociťovať.

Od vaginálnej suchosti je to už len krôčik ku gynekologickým zápalom a zápalom močových ciest. S vaginálnou suchosťou veľmi úzko súvisí znížená chuť na sex a bolestivý pohlavný styk.

Na psychickej pohode a pocite atraktivity mnohým ženám v zrelom veku nepridáva ani ukladanie brušného tuku v dôsledku poklesu estrogénu. Vo výsledku má toto všetko neblahý dopad aj na sexuálny život.

menopauza tabletky

Menopauza nemusí byť strašiakom

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným príznakom spojeným s menopauzou, pred aj počas nej dbajte na vyváženú stravu a dostatočný prísun vitamínov. Doprajte si množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, konzumujte červené mäso, orechy a semienka. Vyhýbajte sa rafinovanému cukru a ťažkým jedlám. Predchádzajte nadváhe a zlepšite svoju náladu pravidelnou pohybovou aktivitou. Nezabudnite ani na dostatok tekutín.

Váš lekár vám s diagnostikou menopauzy vie pomôcť. Prostredníctvom vyšetrenia vám zistí presné hladiny hormónov a môže vám predpísať lieky.

Ktoré zložky produktu Period Balance môžu pomôcť pri menopauze?

Niektoré zložky výživového doplnku Period Balance môžu pomáhať pri menopauze tým, že pomáhajú zmierňovať príznaky spojené s hormonálnymi zmenami. Tu sú niektoré z nich:

 1. V. jahňací (Agnus Castus): V. jahňací je známy svojou schopnosťou upravovať hladinu hormónov, predovšetkým prolaktínu a progesterónu. Nôže pomôcť zmierniť niektoré príznaky menopauzy, ako sú návaly horúčavy, nespavosť a zmeny nálady, tým, že podporuje hormonálnu rovnováhu.
 2. Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris): Alchemilka obyčajná sa tradične používa na liečbu ženských reprodukčných problémov a menopauzálnych príznakov. Jej antispazmodické a protizápalové vlastnosti môžu pomôcť zmierniť menopauzálnu bolesť a nepohodlie. Táto rastlina tiež môže pomôcť s hormonálnou rovnováhou a podporou zdravého menštruačného cyklu.
 3. Rhodiola Rosea: Rhodiola Rosea je adaptogénna rastlina, ktorá môže pomôcť zmierniť stres, únavu a zlepšiť fyzickú a duševnú výkonnosť. Tieto vlastnosti môžu byť užitočné pre ženy v menopauze, ktoré často trpia zvýšeným stresom, únavou a zmenami nálady.
 4. Vitamín B1 (tiamín): Vitamín B1 je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému a produkciu energie z potravy. Podpora celkového zdravia a energetických procesov v tele môže pomôcť ženám v menopauze zvládať príznaky, ako sú únava, podráždenosť a zmeny nálady.
 5. Vitamín C: Vitamín C je silný antioxidant, ktorý môže podporovať imunitný systém a zlepšovať celkové zdravie. Vitamín C tiež podporuje tvorbu kolagénu, čo je dôležité pre udržanie zdravej pokožky, ktorá môže byť postihnutá hormonálnymi zmenami počas menopauzy.

 

Zabudnite na menopauzu a cíťte sa perfektne

Chcem sa cítiť perfektne

Damper Period Balance