
S menopauzou sa stretne každá žena
Menopauza. Niektorým ženám zasiahne značne do života, iné si ju stihnú ledva všimnúť. Jej nástup prichádza medzi 45. a 55. rokom života, pričom tesne pred ňou prechádza telo výraznými hormonálnymi zmenami.
Počas menopauzy dochádza k prudkého poklesu hormónu estradiolu (patrí medzi estrogény) a utlmeniu činnosti vaječníkov. Menštruácia sa stáva nepravidelnou, niekedy je krvácanie silné, inokedy slabé. Krvácanie sa postupne vytráca a končí sa reprodukčná časť života ženy.
Toto obdobie má 3 fázy:
- perimenopauza,
- menopauza,
- postmenopauza.
Čo sa počas menopauzy deje?
Pokles hormónov, ako estrogén a progesterón, zvykne spôsobovať mnohým ženám v tomto období celú paletu nepríjemných pocitov.
Nočné potenie a návaly tepla
Prudké návaly tepla trápia v tomto období až 80 % žien. Objavovať sa môžu aj rok po poslednom menštruačnom krvácaní. Prejavujú sa najmä v oblasti tváre a krku, odkiaľ sa postupne rozplynú do celého tela. Tento diskomfort spôsobuje nepríjemné nočné potenie a niekedy aj zimnicu.
Neželaný stav zhoršuje:
- fajčenie,
- nevhodná strava,
- vysoká hladina stresu.
Zmeny menštruačného cyklu
Menštruačné cykly sú v počiatkoch tohto obdobia kratšie, čo môže ženy značne vyčerpávať. Neskôr je menštruácia nepravidelná, slabšia alebo silnejšia než tá, na akú boli zvyknuté.
Menopauza a postupné vyhasínanie reprodukčnej funkcie môže trvať aj niekoľko rokov. Dajte si preto pozor na neplánované tehotenstvo. Veľa žien práve v období očakávania nástupu menopauzy otehotnie.
Psychické zmeny
So zmenou hormonálnej sústavy a poklesom endorfínov prichádza aj pokles nálady, nezáujem o okolie, náladovosť a citová nestabilita.
Nutkavé močenie a inkontinencia
Počas menopauzy sa močový mechúr, vagína a maternica stávajú menej pružné. Ochabujú sa aj svaly panvového dna. To je dôvod, prečo sa môžete stretnúť s častým nutkaním na močenie a inkontinenciou moču.
Na zmiernenie týchto príznakov sú vhodné cviky na posilnenie panvového dna a vagíny.
Tip – PERIOD BALANCE – účinný pomocník v období menopauzy
PERIOD BALANCE je skvelým pomocníkom v období výrazných hormonálnych zmien, s ktorými sa spájajú viaceré vedľajšie účinky. Trápia vás nepríjemné príznaky menopauzy? Vyskúšajte prírodnú pomoc PERIOD BALANCE, ktorá bojuje proti nočnému poteniu, psychickým zmenám aj osteoporóze.
Osteoporóza
Osteoporóza patrí tiež k veľmi častým a nepríjemným dôsledkom poklesu ženských pohlavných hormónov, a to najmä v období postmenopauzy. Počas produktívneho veku je to práve estrogén, ktorý chráni ženy pred rednutím kostí. Pri vyhasínaní funkcie pohlavných orgánov však ženské telo o túto prirodzenú obranyschopnosť prichádza.
Bolestivý pohlavný styk a znížené libido
Ďalšou zo zmien, ktorá sa v období menopauzy objavuje, je vaginálna suchosť. Tento problém spôsobujú primárne hormonálne zmeny a druhotne psychologické faktory a tlak, ktorý môže ťarchou nových impulzov žena pociťovať.
Od vaginálnej suchosti je to už len krôčik ku gynekologickým zápalom a zápalom močových ciest. S vaginálnou suchosťou veľmi úzko súvisí znížená chuť na sex a bolestivý pohlavný styk.
Na psychickej pohode a pocite atraktivity mnohým ženám v zrelom veku nepridáva ani ukladanie brušného tuku v dôsledku poklesu estrogénu. Vo výsledku má toto všetko neblahý dopad aj na sexuálny život.

Menopauza nemusí byť strašiakom
Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným príznakom spojeným s menopauzou, pred aj počas nej dbajte na vyváženú stravu a dostatočný prísun vitamínov. Doprajte si množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, konzumujte červené mäso, orechy a semienka. Vyhýbajte sa rafinovanému cukru a ťažkým jedlám. Predchádzajte nadváhe a zlepšite svoju náladu pravidelnou pohybovou aktivitou. Nezabudnite ani na dostatok tekutín.
Váš lekár vám s diagnostikou menopauzy vie pomôcť. Prostredníctvom vyšetrenia vám zistí presné hladiny hormónov a môže vám predpísať lieky.
Ktoré zložky produktu Period Balance môžu pomôcť pri menopauze?
Niektoré zložky výživového doplnku Period Balance môžu pomáhať pri menopauze tým, že pomáhajú zmierňovať príznaky spojené s hormonálnymi zmenami. Tu sú niektoré z nich:
- V. jahňací (Agnus Castus): V. jahňací je známy svojou schopnosťou upravovať hladinu hormónov, predovšetkým prolaktínu a progesterónu. Nôže pomôcť zmierniť niektoré príznaky menopauzy, ako sú návaly horúčavy, nespavosť a zmeny nálady, tým, že podporuje hormonálnu rovnováhu.
- Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris): Alchemilka obyčajná sa tradične používa na liečbu ženských reprodukčných problémov a menopauzálnych príznakov. Jej antispazmodické a protizápalové vlastnosti môžu pomôcť zmierniť menopauzálnu bolesť a nepohodlie. Táto rastlina tiež môže pomôcť s hormonálnou rovnováhou a podporou zdravého menštruačného cyklu.
- Rhodiola Rosea: Rhodiola Rosea je adaptogénna rastlina, ktorá môže pomôcť zmierniť stres, únavu a zlepšiť fyzickú a duševnú výkonnosť. Tieto vlastnosti môžu byť užitočné pre ženy v menopauze, ktoré často trpia zvýšeným stresom, únavou a zmenami nálady.
- Vitamín B1 (tiamín): Vitamín B1 je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému a produkciu energie z potravy. Podpora celkového zdravia a energetických procesov v tele môže pomôcť ženám v menopauze zvládať príznaky, ako sú únava, podráždenosť a zmeny nálady.
- Vitamín C: Vitamín C je silný antioxidant, ktorý môže podporovať imunitný systém a zlepšovať celkové zdravie. Vitamín C tiež podporuje tvorbu kolagénu, čo je dôležité pre udržanie zdravej pokožky, ktorá môže byť postihnutá hormonálnymi zmenami počas menopauzy.