menopauza a klimaktérium

Menopauza. Niektorým ženám značne zasiahne do života, iné si ju ledva stihnú všimnúť. Jej nástup prichádza medzi 45 a 55 rokom a tesne pred ňou telo ženy prechádza výraznými hormonálnymi zmenami.

Dochádza k prudkého poklesu hormónu estradiolu (patrí medzi estrogény) a utlmenia činnosti vaječníkov. Menštruácia sa stáva nepravidelnou, niekedy je krvácanie silné, inokedy slabé. Krvácanie sa postupne vytráca a končí sa reprodukčná časť života ženy. 

Toto obdobie má 3 fázy:

  • Perimenopauza
  • Menopauza
  • Postmenopauza

Menopauza, čo sa počas nej deje?

Pokles hormónov estrogénu a progesterónu zvyknú spôsobovať mnohým ženám v tomto období celú paletu nepríjemných pocitov. 

Hladiny hormónov estrogénu a progesterónu u žien
Hladiny hormónov estrogénu a progesterónu u žien

Nočné potenie a návaly tepla

Prudké návaly tepla a nočné potenie potrápia v tomto období až 80 percent žien. S týmto príznakom klimaktéria sa niektoré ženy pasujú niekedy aj rok po poslednom menštruačnom krvácaní. Prejavuje sa najmä v oblasti tváre a krku a postupne sa návaly rozplynú do celého tela. Tento diskomfort spôsobuje nepríjemné potenie a niekedy sa končí zimnicou. Je spôsobené poklesom estrogénu, ktorý okrem iného má na starosti aj termoreguláciu tela. 

Fajčenie a nevhodná strava zhoršujú tento neželaný stav. Taktiež vysoká hladina stresu, nakoľko sa ukázalo, že prudké návaly sa u žien v menopauze a tesne pred ňou objavujú vo vypätých situáciách dokonca častejšie. 

Menopauza a zmeny menštruačného cyklu

Menštruačné cykly sú v počiatkoch tohto obdobia kratšie, čo môže ženy značne vyčerpávať. Neskôr je menštruácia nepravidelná, slabšia, alebo silnejšia než tá, na akú ste zvyknutá zvyčajne. Menopauza a postupné vyhasínanie reprodukčnej funkcie môže trvať až niekoľko rokov a počas tohto obdobia sa menštruácia postupne celkom vytráca. Dajte si však pozor na neplánované tehotenstvo. Veľa žien práve v tomto období medzi 45-55, keď očakávajú nástup menopauzy otehotnie.

Psychické zmeny

So zmenou hormonálnej sústavy a poklesom endorfínov prichádza pokles nálady, nezáujem o okolie náladovosť a citová nestabilita. 

Nutkavé močenie a inkontinencia

Počas menopauzy sa močový mechúr, vagína a maternica stávajú menej pružné. Ochabujú aj svaly panvového dna. Môžete sa stretnúť s častým nutkaním na močenie a inkontinenciou moču. V tomto prípade sa efektívnymi pre vás môžu stať cviky na posilnenie panvového dna a vagíny. 

Osteoporóza

Osteoporóza patrí tiež k veľmi častým, nepríjemným dôsledkom poklesu ženských pohlavných hormónov a to najmä v období postmenopauzy. Počas produktívneho veku ženy je to práve estrogén, ktorý nás chráni pred rednutím kostí a zabraňuje procesu ich rednutia. Pri vyhasínaní funkcie pohlavných orgánov ženské telo prichádza aj o túto prirodzenú obranyschopnosť. 

Menopauza, bolestivý pohlavný styk a znížené libido

Jednou zo zmien, ktorou žena v období menopauzy prechádza je aj aj vysychanie vagíny. Objavuje sa primárne v dôsledku hormonálnych zmien a druhotne psychologických faktorov a tlaku, ktorý môže ťarchou nových impulzov žena pociťovať.
Od vaginálnej suchosti je už len krôčik ku gynekologickým zápalom a zápalom močových ciest. S vaginálnou suchosťou veľmi úzko súvisí znížená chuť na sex a bolestivý pohlavný styk. Ukladanie brušného tuku v dôsledku poklesu estrogénu takisto na psychickej pohode a pocite atraktivity mnohým ženám v zrelom veku nepridáva, čo má neblahý dopad aj na ich sexuálny život. 

Ako účinne bojovať s príznakmi menopauzy?

Pred a počas obdobia menopauzy dbajte na vyváženú, zdravú stravu a dostatočný prísun vitamínov. Doprajte si množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, konzumujte červené mäso, orechy a semienka. Vyhýbajte sa rafinovanému cukru a vyprážaným, ťažkým jedlám. Predchádzajte nadváhe pravidelnou pohybovou aktivitou. Nezabudnite ani na dostatok tekutín.

Váš lekár vám pomôže s diagnostikou menopauzy. Pomocou vyšetrenia vám zistí presné hladiny hormónov a môže vám predpísať lieky.

Na podporu liečby príznakov menopauzy a prechodu do menopauzy je vhodný prírodný produkt damper Period Balance. Obsahuje overené bylinné extrakty z Alchemilky, Rebríčku a V. Jahňacieho, ktoré pomáhajú pri príznakoch menopauzy ako sú: návaly horúčav, nočné potenie a psychické zmeny, ktoré môžete pociťovať, keď sa budete blížiť k menopauze.

Ďalšou výhodou produktu je, že obsahuje bór. Bór sa používa na pomoc pri príznakoch osteoporózy a reumatoidnej artritídy, s ktorými je menopauza spájaná. Pôsobí aj na to, ako telo zaobchádza s ďalšími veľmi dôležitými minerálmi v období menopauzy ako sú vápnik, horčík a fosfor. Bór mierne zvyšuje hladiny estrogénu u žien blížiacich sa k menopauze, ktorým hladina tohoto hormónu vekom prirodzené klesá. 

Produkt obsahuje aj vitamín C, ktorý je dôležitý pre zdravé kĺby a pokožku.

Damper Period Balance je vhodný pre vegánov je bez lepku, bez laktózy a môžu ho užívať aj ľudia s histamínovou intoleranciou. Nájdete ho v niektorých lekárňach alebo v našom eshope.