O menštruácii

Menštruačný cyklus a jeho fázy

Menštruačný cyklus

Ženské telo počas života medzi pubertou a menopauzou, prechádza každý mesiac množstvom zmien, aby bolo pripravené na možné tehotenstvo. Táto séria udalostí riadených hormónmi sa nazýva menštruačný cyklus.

Počas každého menštruačného cyklu dozrieva vajíčko, ktoré sa uvoľňuje z vaječníkov. Vytvára sa sliznica maternice. Ak nedôjde k otehotneniu, výstelka maternice sa počas menštruácie odlupuje. Potom sa cyklus znova zopakuje.

Menštruačný cyklus ženy je rozdelený do štyroch fáz:

  • menštruačná fáza
  • folikulárna fáza
  • fáza ovulácie
  • luteálna fáza

Dĺžka každej fázy sa môže u jednotlivých žien líšiť a časom sa môže aj meniť.

hladiny hormonov pocas menstruacie

Menštruačná fáza

Menštruačná fáza je prvou fázou menštruačného cyklu. Začína sa vtedy, keď dostanete menštruáciu.

Táto fáza nastane vtedy, keď vajíčko z predchádzajúceho cyklu nie je oplodnené. Keďže tehotenstvo nenastalo, hladiny hormónov estrogénu a progesterónu klesajú.

Zhrubnutá výstelka maternice, ktorá by podporovala otehotnenie, už nie je potrebná, a tak ju telo vylúči. Počas menštruácie sa z maternice uvoľňuje kombinácia krvi, hlienu a tkaniva.

Možné príznaky menštruácie:

V priemere sú ženy v menštruačnej fáze cyklu 3 až 7 dní. Niektoré ženy však majú dlhšiu menštruáciu ako iné.

Folikulárna fáza

Folikulárna fáza začína v prvý deň vašej menštruácie (takže dochádza k určitému prekrývaniu sa s menštruačnou fázou) a končí, keď ovulujete.

Začína sa, keď hypotalamus (časť mozgu) vyšle signál do hypofýzy, aby uvoľnila folikuly stimulujúci hormón (FSH). Tento hormón stimuluje vaše vaječníky, aby produkovali približne 5 až 20 malých „vačkov“, nazývaných folikuly. Každý folikul obsahuje nezrelé vajíčko.

Len to najzdravšie vajíčko nakoniec dozrie. V zriedkavých prípadoch sa môže stať, že žene dozrejú dve vajíčka. Zvyšok folikulov sa reabsorbuje do vášho tela.

Dozrievajúci folikul spúšťa prudký nárast estrogénu, ktorý zahusťuje výstelku vašej maternice. To vytvára prostredie bohaté na živiny pre rast embrya.

Priemerná folikulárna fáza trvá približne 16 dní. Môže sa však pohybovať od 11 do 27 dní v závislosti od vášho cyklu.

Fáza ovulácie

Rastúce hladiny estrogénu počas folikulárnej fázy stimulujú hypofýzu, aby uvoľnila luteinizačný hormón (LH). Vtedy začína proces ovulácie.

Ovulácia je stav, kedy vaječník uvoľní zrelé vajíčko. Vajíčko putuje vajcovodom smerom k maternici, kde je schopné oplodnenia spermiou.

Fáza ovulácie je jediné obdobie počas menštruačného cyklu, kedy môžete otehotnieť. To, že ovulujete, môžete zistiť podľa príznakov, ako sú:

  • mierne zvýšenie bazálnej teploty
  • hustejší výtok, ktorý má konzistenciu vaječných bielkov

K ovulácii dochádza približne na 14. deň, (ak máte 28-dňový cyklus) teda priamo uprostred menštruačného cyklu. Trvá približne 24 hodín. Ak nie je vajíčko oplodnené, telo ho vylúči.

VEDELI STE, ŽE?

Pretože spermie môžu prežiť až päť dní, tehotenstvo môže nastať, ak má žena sex a nachádza sa práve päť dní pred ovuláciou.

Luteálna fáza

Po tom, čo folikul uvoľní vajíčko, zmení sa na žlté teliesko (dočasná žľaza s vnútorným vylučovaním, nachádzajúca sa v kôre váječníkov). Táto štruktúra uvoľňuje hormóny, najmä progesterón a niektoré estrogény. Nárast hormónov udržuje vašu maternicovú výstelku hrubú a pripravenú na implantáciu oplodneného vajíčka.

Ak otehotniete, vaše telo bude produkovať ľudský hormón, choriový gonadotropín (hCG). Tehotenské testy naň majú vysokú citlivosť, aby vám mohli potvrdiť vaše tehotenstvo. HCG pomáha udržiavať žlté teliesko a udržuje hrubú výstelku maternice.

Ak neotehotniete, žlté teliesko sa stiahne a telo ho vstrebe. To vedie k zníženiu hladín estrogénu a progesterónu, čo spôsobuje nástup menštruácie. Výstelka maternice sa počas menštruácie odlupuje.

Ak neotehotniete počas tejto fázy, môžete pociťovať príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS). To sú:

  • nadúvanie
  • bolesť alebo citlivosť prsníkov
  • zmeny nálady
  • bolesť hlavy
  • prírastok na váhe
  • zmeny sexuálnej túžby
  • chuť na jedlo
  • problémy so spánkom a ďalšie

Luteálna fáza trvá 11 až 17 dní. Priemerná dĺžka je približne 14 dní.

Časté problémy

Menštruačný cyklus každej ženy je iný. Niektoré dostanú menštruáciu každý mesiac v rovnakom čase, iným môže príchádzať nepravidelnejšie. Rovnako môžu niektoré z nás trpieť silnejším krvácaním alebo môžu menštruovať viac dní ako je obvyklé.

Váš menštruačný cyklus sa môže meniť aj v určitých obdobiach vášho života. Napríklad, keď sa blíži menopauza, môže byť menzes nepravidelnejší.

Jedným zo spôsobov, ako zistiť, či máte nejaké problémy s menštruačným cyklom, je svoju menštruáciu sledovať. Zapíšte si, kedy začína a kedy končí. Zaznamenajte si aj všetky zmeny, ktoré spozorujete: počet dní, počas ktorých krvácate, alebo špinenie medzi menštruáciami a pod.

Ktorákoľvek z týchto vecí môže ovplyvňovať váš menštruačný cyklus :

  • Antikoncepcia – Antikoncepčné tabletky môžu skrátiť a zmierniť krvácanie. Pri niektorých tabletkách menštruáciu nedostanete vôbec.
  • Tehotenstvo – Vaša menštruácia by sa mala počas tehotenstva zastaviť. Vynechanie menštruácie je jedným z najobvyklejších a vôbec prvých príznakov, že ste tehotná.
  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS) – Táto hormonálna nerovnováha bráni normálnemu vývoju vajíčka vo vaječníkoch. PCOS spôsobuje nepravidelné menštruačné cykly a úplné vynechanie menštruácie.
  • Myómy maternice – Tieto nerakovinové výrastky vo vašej maternici môžu spôsobiť, že vaša menštruácia bude dlhšia a s ťažším priebehom ako zvyčajne.
  • Poruchy príjmu potravy – Anorexia, bulímia a iné poruchy príjmu potravy môžu narušiť váš menštruačný cyklus a zastaviť menštruáciu.

Tu je niekoľko príznakov, ktoré naznačujú problém s menštruačným cyklom:

  • Vynechanie alebo úplné zastavenie menštruácie
  • Nepravidelná menštruácia
  • Krvácanie viac ako sedem dní
  • Medzi vašimi menštruáciami je kratšie obdobie ako 21 dní alebo viac ako 35 dní
  • Krvácanie medzi menštruáciami (silnejšie ako špinenie)

Ak máte tieto alebo iné problémy s menštruačným cyklom, navštívte svojho gynekológa.

Záver

Menštruačný cyklus je u každej ženy iný. Čo je normálne pre vás, nemusí byť normálne pre niektorú inú z nás. 

Je dôležité, aby ste sa zoznámili so svojím cyklom – vrátane toho, kedy dostanete menštruáciu a ako dlho trvá. Buďte opatné pri akýchkoľvek zmenách a oboznámte s nimi svojho gynekológa.