Nepravidelná menštruácia

Po nástupe prvej menštruácie v období puberty je nepravidelná menštruácia normálnym javom. To isté platí aj v období blížiacej sa menopauzy. Aj keď je každá žena výsostne individuálna a to isté platí aj o menštruácii, cyklus kratší ako 24 dní a dlhší ako 38 dní sa považuje za odchýlku od normy. Ideálna dĺžka menštruačného cyklu trvá 28 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. 

Najčastejšie problémy spojené s nepravidelnosťou menštruačného cyklu by sa dali rozdeliť do 3 kategórií: 

  • Dlhý menštruačný cyklus
  • Krátky menštruačný cyklus
  • Anovulačné cykly

Čo signalizuje nepravidelnosť menštruačného cyklu?

Nepravidelná menštruácia neznamená nutne závažný zdravotný problém, tento fakt však určite nepodceňujte. Na pozore by ste sa mali mať hlavne vtedy, ak sa vyskytne náhle, alebo uvažujete o možnom tehotenstve. 

Príčiny vzniku môžu byť rôzne a sú to hlavne tieto:

Mentálna anorexia a bulímia

Poruchy príjmu potravy môžu byť a často aj sú príčinou nepravidelného cyklu, slabého menštruačného krvácania a dokonca vynechania menštruácie. Fatálnym následkom v tomto prípade môže byť dokonca až strata schopnosti otehotnieť. Pri nedostatočnom kalorickom príjme telo ženy nemá plnohodnotnú schopnosť zabezpečiť výživu plodu počas tehotenstva. 

Dojčenie

Je úplne prirodzené, že niektorým ženám nastúpi menštruačné krvácanie až po ukončení laktácie. Iné dojčiace ženy majú zasa menštruačné krvácanie slabé, alebo nepravidelné. Je to však úplne v poriadku. 

PCO – syndróm polycystických ovárií

S touto nepríjemnou poruchou trpí až jedna z 10 žien v plodnom veku. Zapríčiňuje dlhé menštruačné cykly a niekedy až stratu menštruácie. Ženy, s diagnostikovaným PCS mávajú absenciu ovulácie, časté nekontrolovateľné naberanie na hmotnosti a problémy s pleťou. 

Endometrióza

Zhrubnutie a bujnenie výstelky maternice je najčastejšou poruchou žien v produktívnom veku. Tento strašiak žien je spôsobený hormonálnou nerovnováhou a zapríčiňuje mimo iného aj problémy s otehotnením. 

Myómy maternice

Jedným z prvých príznakov maternicových myómov je práve menštruačná nepravidelnosť.

Nadváha

Nadváha je častou príčinou nepravidelnej menštruácie a problémov s otehotnením. Spôsobuje zvýšenú produkciu estrogénu, ktorý zabraňuje vaječníkom uvoľniť vajíčko. Cykly obéznych žien tak často bývajú anovulačné. 

Niektoré druhy liekov

Ak ste začali s užívaním nového lieku a vynechala vám menštruácia, prečítajte si príbalový leták a informujte sa u svojho lekára.

Infekcia močových ciest

Časté zápaly a infekty močových ciest môžu tiež spôsobiť nepravidelnú menštruáciu. 

Menopauza

Tak, ako v období puberty, aj v období blížiacej sa menopauzy (klimaktéria) začínajú cykly strácať na pravidelnosti. Je to prirodzený jav, ktorý nie je žiadnym spôsobom patologický. 

Majte vždy prehľad o svojich dňoch 

Ak nemáte odsledovaný váš normálny menštruačný cyklus, začnite si značiť svoje dni. Mnoho žien sa domnieva, že ich menštruácia je nepravidelná, no keď si začnú sledovať dĺžku ich cyklu zistia, že všetko je v absolútnom poriadku. Vyskúšajte preto pravidelne používať menštruačný kalendár.

V ktorých prípadoch navštíviť lekára?

  • pokiaľ máte menštruáciu vždy presnú ako švajčiarske hodinky a zrazu nastane výrazná zmena, alebo sú vaše cykly výrazne kratšie alebo dlhšie,
  • gynekológa určite navštívte aj v prípade absencie menštruácie,
  • ak máte podozrenie na prípadné tehotenstvo.

Váš lekár vylúči akékoľvek patologické zmeny a v prípade nutnosti nasadí adekvátnu liečbu. 

Pravidelná menštruácia predstavuje kľúčové obdobie pri plánovaní potomstva. Uvedomte si teda závažnosť tohto faktu dostatočne včas, nie až vtedy, keď už je neskoro a vaše biologické hodiny bijú na poplach. 

Damper Period Balance – prírodné tabletky na nepravidelný cyklus

Prírodný produkt damper Period Balance je šetrná alternatíva, ktorá podporuje liečbu gynekologických ťažkostí, ktoré vznikli v súvislosti s hormonálnou nerovnováhou. Vyvážené zloženie minerálnych látok a tradičných bylín ako Alchemilka, Rebríček a V. Jahňací napomáha ženskému organizmu získať stratený balans. 

V prípade, že užívate akákoľvek konzervatívne lieky na hormonálnej báze, poraďte sa o jeho užívaní s vašim ženským lekárom.