slabá menštruácia

Menštruačný cyklus a zmeny, ktoré pre nás znenazdajky pripravuje dokážu riadne zatriasť s našou náladou. Častým problémom žien je aj slabá menštruácia – hypomenorea. Aj keď ide o menej nepríjemný problém, dokáže nejednu ženu znepokojiť. Prejavuje sa slabým krvácaním počas menštruácie, alebo len špinením. Vzniká v dôsledku výkyvov hladiny hormónov a iných pridružených faktorov. Slabá menštruácia môže znamenať vážny problém i tehotenstvo. Viete, kedy byť na pozore?

Čo spôsobuje slabú menštruáciu?

Nie vždy je slabé krvácanie predzvesťou problému. Tie z nás, ktoré pravidelne slabo menštruujú, patria medzi šťastné ženy. Avšak existujú rôzne vážnejšie príčiny, ktoré môžu hypomenoreu spôsobiť:

  • stres, psychické faktory, životospráva,
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie, 
  • metabolické problémy,
  • poruchy príjmu potravy, anorexia, diéty,
  • ochorenia vaječníkov, napr. cysty,
  • nadmerná hmotnosť,
  • podváha a anorexia,
  • záverečná fáza dospievania u dievčat,
  • problémy s látkovou výmenou. 

Ak ste spozorovali slabé menštruačné krvácanie bez predchádzajúcej príčiny, ktorá by mohla súvisieť s hormonálnymi zmenami, navštívte svojho gynekológa. Môže sa totiž jednať o závažnejší zdravotný problém, ktorý vy sama neviete odborne identifikovať. Menštruačné krvácanie je u každej ženy individuálne tak v intenzite ako aj jeho dĺžke. Priemerná krvná strata ženy je však asi 80 ml. Ak sa vám vaša menštruácia nezdá v poriadku, myslite na prevenciu. Sledujte dĺžku a intenzitu svojho cyklu, aby ste včas spozorovali jej odchýlky.

Čo pomáha na slabú menštruáciu?

V prípade, že je vaša menštruácia príliš slabá a nemáte žiaden závažnejší gynekologický problém, zamerajte sa na zdravú životosprávu. Ak je vaša hmotnosť na hranici podváhy, pokúste sa pribrať. Buďte aktívna a doprajte si dostatok pohybu. Pozor však na extrémy. Veľa vrcholových atlétok pozoruje slabé menštruačné krvácanie, alebo dokonca vynechávanie menštruácie. Dbajte na dostatočnú hydratáciu, vyhýbajte sa rafinovanému cukru a bielej múke. Do pozornosti dávame účinnú bylinku Alchemilku obyčajnú, ktorá je vynikajúcim pomocníkom pri boji s mnohými ženskými neduhami. Vyskúšajte produkt na prírodnej báze damper Period balance , ktorý v unikátnom pomere bylín napomáha kompenzovať hormonálny disbalans a harmonizuje vašu menštruáciu.

Zdroje obrázkov:

Fotka od Natracare z Unsplash